Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Tallinn – první výjezd po letech?

Scavatore 0
twitterredditpinterestby feather

Tallin

Tallinn je estonské hlavní město. První záznamy na mapách jsou o něm už z dvanáctého století, kdy se jmenovalo Reval a stalo se součástí hanzovních měst. V tomto obchodnickém spolku úspěšně prosperovalo až do 14. století a pak se v něm střídaly různé vlády. Nejdříve město ovládli Švédové, pak zase Rusové a estonský národ svoji nezávislost získal až za první světové války. Ne však na dlouho, protože území bylo dobyto Němci a pak Sověty, a tak to vydrželo až do rozpadu SSSR.V Tallinnu se dodnes skrývá historické centrum, které bylo postaveno za časů největší prosperity a které je dnes na seznamu památek UNESCO. Okolo něj se pak rozkládá moderní město, které má něco málo přes 400 000 obyvatel. Říká se, že Tallinn je Ženeva Pobaltí především kvůli historickému centru a turistům. Těch je tu požehnaně mnoho, protože krátká vzdálenost od Helsinek (necelých 70 km) je hojně využívána Finy a zbytek Evropy sem rád lítá díky levným letenkám.

Tallin 118
V Tallinnu působí hned několik fotbalových klubů. K největším z nich pak patří následující tři – FC Flora, JK Kalev a FC Levadia, všechny tři s přídomkem Tallinn a poslední z nich bude náš pravděpodobný soupeř ve druhém předkole Evropské ligy. Levadia byla založena v roce 1998 (!!!), ale i přes svou krátkou existenci má na kontě již devět titulů. Ten poslední je z roku 2014 a momentálně rovněž vede ligu. Největším úspěchem klubu je pak první kolo Poháru UEFA z roku 2006, kde podlehl anglickému Newcastlu.

Možností, jak se do Tallinnu slávisti mohou dostat, se najde jistě několik, ať už pojedeme organizovaně nebo po vlastní ose. Důležité je, že nepotřebujeme pas, stačí pouze občanský průkaz. Takže ať pojedeme autem, autobusem, letadlem nebo třeba i lodí, doufám, že se všichni sejdeme na stadionu a budeme podporovat naši Slavii v jejím návratu na evropskou scénu, kam historicky patří. Jsme zpět slávisti! Jsme zpět!

Velvyslanectví České republiky v Tallinnu http://www.mzv.cz/tallinn

Oficiální stránky Tallinnu v angličtině http://www.tallinn.ee/eng/

Tallinn ve Wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/Tallinn

Tallinn ve fotografiích FLICKR

Tallin

twitterredditpinterestby feather

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..