Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Slávistická vycházka

David Ocetník 1
twitterredditpinterestby feather
tento článek byl psán i pro web www.supporters.cz
nejstarší fanouškovská organizace v české republice Fotbalový oddíl SK SLAVIA PRAHA – Odbor přátel, je velmi aktivní co se týká různých akcí spojených s historií tohoto slavného klubu. Hodně fanoušků, nejen slávistů, určitě slyšelo o akcích typu Univerzita Slavia nebo Tour de Slavia. Samozřejmostí jsou pravidelné akce jednotlivých odboček, kterých je momentálně více než 60.
Jedna taková akce se konala i 8. května 2015. Odbočka Odboru přátel AREA 114 ve spolupráci s Odborem přátel a Tribunou sever uspořádala akci s názvem “Slávistická vycházka”.
V 9:00 se sešlo necelých dvacet slávistů v parku na Karlově náměstí, kde obdrželi materiály týkající se historie Slavie a vydali se do Žitné ulice a následně do Starého města. Cestou prošli mnoho zajímavých míst spjatých se vznikem Slavie, ať už šlo o Kaulichův dům, gymnázium v Křemencově ulici, dům na Staré rychtě, bývalá restaurace U Sochůrka a další.
Cestou byly naplánovány občerstvovací zastávky, takže návštěva U Fleků nebo U Vejvodů byly samozřejmostí. Celá akce se poté ze Starého města Pražského přesunula na Výtoň odkud pomocí přívozu celou akci ukončila návštěvou restaurace Cinda na Císařském ostrově. Na tomto ostrově se odehrálo první pražské derby.
Po celou dobu akce, dostali všichni účastníci nepřeberné množství informací, nejen týkající se Slavie ale i různých dalších historických zajímavostí. Jedno z nejzajímavějších vyprávění bylo o Buršáckých spolcích a souboj Mensura. Účastnici si mohli prohlédnou stanovy „Sportovního klubu Slavia v Praze” schválené dne 31. května 1895, mnoho fotografií jako například nejstarší zachovalou fotografii zakládajících členů Slavie nebo také další fotografii a sice zakládajích členů Hajduku Split, který byl založen po vzoru Slavie, ten byl založen v restauraci U Fleků. Díky nepřebernému množství informací a občerstvovacích zastávek se celá akce příjemně protáhla a byla tedy vynechána zastávka na Malé Straně a Vyšehradě.
Celou akci je třeba brát jako velmi úspěšnou a hlavně zajímavou. Všichni účastníci se shodli, že je potřeba podobnou akci v co nejkratší době zopakovat.
Ukázat sounáležitost fanoušků k historii a ke klubu i mimo tribuny fotbalových stadiónů v době kdy se nedaří, ukazuje velmi silnou fanouškovskou základnu, která by se měla využít. Bohužel v aktuální situaci, mnohým fanouškům připadne, že klub tohoto rozhodně nevyužívá.
Autor tohoto článku je fanoušek SK Slavia Praha.
twitterredditpinterestby feather
  1. […] projít stejný okruh jako jsme prošli při nedávné slávistické vycházce o níž jsme psali zde. Trasa tedy vedla okolo bývalé kavárny U Karla IV., ke Křemencárně s malou zastávkou U […]

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..