Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Slávistická polarizace

David Ocetník 5
twitterredditpinterestby feather

Žijeme ve zvláštní době. Řekl bych ve „vymezené“ době. Stále se vymezujeme, vymezujeme se proti politikům z pravé části politického spektra, vymezujeme se proti politikům z levé části politického spektra, vymezujeme se proti vedení fotbalu, vymezujeme se proti vlastníkovi našeho klubu – a je jedno, jestli je to ten menšinový nebo většinový. Vymezujeme se proti trenérovi a vymezujeme se proti hráčům a jedno jestli hrají či nehrají, v neposlední řadě se vymezujeme proti kamarádům, přátelům, jen čekám kdy se budeme vymezovat proti sobě samým.

Národ slávistický se vymezuje v poslední době čím dál víc. Když klub vlastnil Aleš Řebíček, všichni táhli za jeden provaz, tedy pardon, většina tak činila. V září loňského roku přišel Jiří Šimáně, který klub odkoupil od Řebíčka, který se již historicky znemožnil, a přivedl CEFC, aby se mohli znemožnit také. Tímto začala polarizace sešívané veřejnosti. Ale je to přirozené, když se nedaří, zůstávají věrní, a když se daří, přidávají se další a další. Navíc ti, kteří se ozývají, bývají nejčastěji nespokojenci a chroničtí nadávači. Ta spokojená většina je bohužel slyšet méně.

Od začátku všichni házeli slova jako klub inteligence a morální čistoty, což je samozřejmě určitá pravda, ale stejně to je dle mého názoru ohýbáno tak, jak je v dané chvíli potřeba. Nechtěli se spokojit s CEFC a zejména s jejich zástupcem J. Tvrdíkem, všichni brali pana Šimáněho jako záruku určité cesty a usměrnění JT. Osobně jsem to cítil zhruba stejně. Neuběhl ani rok a už se objevila krize, která pro informované nebyla až tak překvapivá. Dle mého názoru i z obou stran uměle vyvolaná. Došlo ke změně u kormidla, která znamená také zásadní obrat v řízení Slavie. Místo šetřivého Šimáněho nastupují rozhazovační čínští majitelé. Otázka je, co je správné?

Já se stavím rozhodně na čínskou stranu. Ale vše má své ale. Mám momentálně na výběr ze dvou možností, jít buď na Šimáněho stranu nebo na Tvrdíkovu stranu, a jak jsem již psal, vybírám tu Tvrdíkovu. Hlavně proto, že si myslím, že Šimáněho vedení by nás nikam neposunulo. Tvrdíkovi držím palce a doufám, že si vybere ten správný management klubu. Očekávám profesionály a ne trafikanty. Očekávám profesionály nejvyššího kalibru, jestli máme ambice stavět stadion pro 30.000 lidí a hrát pravidelně poháry a to ne jen předkola, musíme přivést opravdu kvalitní funkcionáře. Bez toho to prostě dlouhodobě nepůjde. Potřebujeme kontakty jak ve vedení fotbalu tak i manažera schopného vést celý tým lidí, který v klubu pracuje. Zatím nám to na Slavii skřípe.

Největší slabinou současné Slavie není však její vedení, nejsou to ani její majitelé, jsou to fanoušci. Vždycky se říkalo, že se chlapi v hospodě porvou jen kvůli fotbalu nebo politice. A my tady máme obě věci najednou. Také se říká, že slavisté si všechno zničí sami, nepotřebují nikoho zvenčí. Stačí si pročíst diskuze na Slávistických novinách nebo facebooku, všichni samozřejmě ví nejlépe, co je pravdou, a pod anonymitou sociálních sítí či nicků se vyjadřují ke všemu. Ne, není to špatně, špatně je ta agresivita, kterou někteří používají, bohužel většinou si nevidí ani na špičku nosu a nevidí všechny souvislosti. Nevidím je samozřejmě ani já, ale snažím se aspoň nebýt agresivní. Do toho celého kolotoče si samozřejmě média velmi ráda kopnou do Číny a pokud jde o Čínu, tak ihned velmi ráda vytáhnou Slavii. Musíme ale samozřejmě uznat, že osoba pana Tvrdíka je dostatečně kontroverzní a média si na něm vždy velmi ráda smlsla.

Dalším sporným bodem je postava trenéra. Celé roky nadáváme, že neustále střídáme trenéry a že to není správná cesta. Nyní máme jedinečnou možnost mít trenéra dlouhodobě, zatím navíc rozhodně úspěšného. Podzim úspěšný byl a když se realisticky podíváme na jaro, tak zatím rovněž není neúspěšné. Vždy jsem stál za každým trenérem, který ve Slavii byl, vyjma Pastoora a Straky, a stojím za současným trenérem i teď. Dejme mu šanci a hlavně si prosím uvědomme všechny souvislosti. Trenér je ten, který s týmem pracuje dlouhodobě a vidí hráče skoro každý den. On ví, jak se hráči chovají při tréninku, a on hlavně ví, jak jsou na tom zdravotně ale i třeba psychicky a povahově. Těch věcí dohromady je tolik, že my můžeme samozřejmě vyjádřit svůj názor, ale prosím nesuďme. Myslíte si, že na rozdíl od vás trenér nevidí kvalitu Levana Kenii nebo špatné výkony některého z hráčů? Poskládat ale tým na soutěžní utkání je alchymie a trenér musí mít i notnou dávku štěstí.

Proč to celé píšu a zmiňuji majitele, fanoušky, média, trenéra a dělám z toho guláš? Protože to guláš je. Přátele, nečekejte prince na bílém koni, který koupí klub, bude do něj cpát peníze horem dolem a bude morálně čistý. Ta naše doba, která nás polarizuje a nutí nás vymezovat se, přeje úspěšným. A aby byl někdo dostatečně úspěšný na to, aby vlastnil fotbalový klub, musí mít ostré lokty. Snažme se svými věcnými názory klubu pomáhat a usměrňovat jeho kroky, ale nesnažme se klub změnit a rozeštvávat se mezi sebou. Buďme oporou pro klub, ať už je majitelem kdokoli. Slavia je věčná a my prosím fanděme, podporujme a zbytečně si ten náš sport, který jsme si vybrali, nekažme.

Doporučuji všem, zejména těm věčným kritikům, poznat ostatní slávisty i na jiných akcích. Zkuste třeba Slávistické procházky nebo různé akce Odboru přátel. Nejbližší je bowling v Kutné Hoře, který pořádají Kolíňáci, brzy bude Veleňská pentle, v červenci nás čeká celostátní setkání slávistů. Odbočky, které jsou po celé republice, většinou v rámci svých výroček uspořádávají besedy s členy managementu Slavie nebo trenéry či bývalými hráči. Máte jedinečnou možnost být součástí a dozvědět se něco navíc z klubové kuchyně. Nově se snaží Slavia vždy při venkovním utkání zmobilizovat nejbližší odbočku Odboru přátel a uspořádat besedu den před utkáním. Jsem přesvědčen, že by si mnozí rozšířili obzory a poupravili názory.

Pokud vezmu například naši odbočku, už jsme měli to štěstí besedovat s panem Tvrdíkem, s panem Plíškem, dvakrát s trenérem Uhrinem, jednou se zúčastnil trenér Čuhel. Seděli jsme i s trenérem Beránkem. Výborná byla debata s Ondrou Zlámalem. Měli jsme i besedu o historii Slavie, zejména o počátcích cyklistických, a opravdu jsem bytostně přesvědčen, že to všem našim členům rozšířilo obzory.

Budiž chválen Odbor přátel.

PS: náhledový obrázek z isport.blesk.cz je pouze ilustrativní 

twitterredditpinterestby feather

 1. David K David K

  Výborný článek, v podstatě s 95% textu souhlasim. Jen já osobně, pokud si mam vybrat stranu mezi Tvrdíkem a Šimáněm, tak si vybíram alespoň s části obě strany. Věřim, že se to nijak nevylučuje. Nakonec, pořád tady ve Slávii jsou oba.

 2. Díky za skvěle sepsanou glosu k aktuálnímu stavu.
  Táhnout za jeden provaz – vedení, hráči, fanoušci je základ. Na stadionu nám to jde. Za klávesnicí asi ozářeni monitorem už tak jednotní nejsme. Ale jak píšeš – problém není rozdílný názor, spíš agresivita prezentace.
  I díky vaším akcím a celkově Odboru přátel mám pocit, že lze Slavií více žít, více si ji užít. Setkal jsem se trenérem Uhrinem, diskutoval s ním, věci vidí racionálně. Zcela ho podporuji. Stejně jako věřím, že současný majoritní vlastník vytáhne Slavii na špici české kopané.
  Možná se budeme nakonec na internetu víc hádat, možná jo. Ale hlavně se těším, až zase budeme odcházet z fotbalu a zpívat chorály v chodbách Edenu a před stadionem. Mistrovská éra 2008-2009 ve mě nechala nádherné vzpomínky. Chci to znovu prožít.
  Slavii zdar! -mj, slaviaman –

  • ocetnik ocetnik

   Díky příteli, mj. Taky se těším, bude to skvělé!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..