Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Slávisté opět na Řípu

David Ocetník 0
twitterredditpinterestby feather

IMG_3040Na sobotní den 4. 6. 2016 naplánoval Odbor přátel slávistický výlet na Říp. Organizaci si vzal na starosti standardně Míra Pomikal.

Plakát se sešívanými hochy co lezou na kopec nakreslila moje dcera a pouze se čekalo kolik sešívaných fanoušků se vydá na horu Čechů. V plánu byl výjezd vlakem z Masarykova nádraží do Roudnice nad Labem, kudy nás provázel Jan Neruda. Následně oběd na roudnickém náměstí a přesun pěšky na horu Říp. Po krátké zastávce nahoře sestup do obce Vražkov, lokálkou do Roudnice a rychlíkem zpět do Prahy.

Za naši odbočku se účastníme já a moje rodina tedy dvě děti, pes a žena, přidal se k nám @kolumbussk se synem Vendou.

Převážná část výletníků se schází dle určeného plánu v 8:20 na Masarykově nádraží a vlakem odjíždějícím před devátou hodinou ranní se přesouvá do Roudnice nad Labem. Tam nás čeká již zbytek výpravy a správně nás vítají chlebem a solí. Celkem naše výprava čítá 20 dospělých osob, pět dětí a jeden pes, jorkšírský teriér.

IMG_2892Po Roudnici nás provázel Jan Neruda, který nám vyprávěl mnoho zajímavých věcí. Občas jej doplnil i Martin Krob, předseda Odboru přátel a nově i generální ředitel SK Slavia Praha – fotbal a.s. První větší zastávka byla na hřišti, kde se odehrál první fotbalový zápas v českých zemích. Umístění hřiště je pro běžné smrtelníky nedostupné kvůli zdymadlu, přes které musíte přejít, ale pro nás byl přechod zajištěn. Datování tohoto zápasu je zahaleno rouškou tajemství. Ač na pomníku, který na místě zbudovala FAČR, je uveden letopočet 1887 tak z důvodu žádných bližších informací se uvádí spíše letopočet 1891. Údajně u tohoto první zápasu byly slávisté, no kdo jiný, že?

Následně jsme se přesunuli k roudnickému gymnáziu a prošli jsme si útroby protějšího kostela, následoval přesun na roudnické náměstí a z časových důvodu jsme bohužel vynechali oběd a vydali se na blízkou rozhlednu Václava Kratochvíla. Oběd byl přesunut až do obce Vesce.

IMG_2945Po pár kilometrech za Roudnicí jsem pochopil! Míra Pomikal po vzoru prvních rozvracečů, kteří z původně slávistického literárně řečnického klubu udělali klub atletický ba dokonce fotbalový se snaží z našeho Odboru přátel udělat turistický oddíl! Slunce pálilo, jídlo v nedohlednu a já nosil střídavě psa a syna. Občas dokonce oba zároveň! No ale vůdce smečky nesténá, nestěžuje si a táhne. Jo a taky nepije, aby zbylo na rodinu. Táhl jsem podstatnou část rodiny až do restaurace Vesce, kde jsem se těšil na cokoli k pití a jídlu. Bohužel tragická výletní restaurace nás zklamala cca  pět minut po příchodu, kdy jsme zjistili, že objednat si pití nebo nedej bože jídlo se rovná zázraku.

Vydali jsme se tedy do další obce Rovné. Tam jsem měli štěstí a dostali jídlo a pití. Ač jsme již měli zajištěný odvoz do Roudnice s plánem, že se odpojíme, manželka se odhodlala, že tento úkol dokončíme. Nakonec jsme na Říp vylezli všichni!

IMG_3032U Rotundy se konala přednáška v rámci Univerzity Slavie. Přednášel Míra Pomikal o historii Čechů a jejich příchodu. Poté o velkých slávistech mluvil Tomáš Donner, který i připomněl několik významných výprav slávistů na Říp. Na závěr pronesl řeč Martin Krob.

Část výletníků se zde oddělila a šla standardní cestou dolů a domů. My jsem však sestoupili po druhé straně hory Říp až do Vražkova, kde jsme se rychle občerstvili a historickým vlakem se vydali do Roudnice nad Labem. V Roudnici jsme po chvilce čekání vstoupili do rychlíku směr Praha.

Výlet to byl skvostný a zpětně těch 15 kilometrů beru pozitivně.

Míro díky!

Další akcí je 22.6.2016 zhruba tříkilometrová vycházka z pražských Vinohrad na Žižkov. Více informací naleznete na webových stránkách Odboru přátel www.odborpratel.cz Tak co půjdete s námi?

Budiž chválen Odbor přátel

twitterredditpinterestby feather

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..