Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Proč se v úterý na ligovém grémiu LFA nic nezmění a fanoušci nikoho nezajímají.

David Ocetník 0
twitterredditpinterestby feather

Zítra v úterý 12. 5. 2020 probíhá ligové grémium LFA. Nejen, že grémium bude řešit prodloužení letošního ročníků 1. a 2. fotbalové ligy za termín 30. 6.2020 kvůli koronavirové epidemii. Ale grémium bude také volební. Již nějaký čas se mi honí hlavou mnoho dotazů na které se sám mnohdy odpovídám. A tady jsem si to víceméně pro sebe sepsal.

Již několik dní se některé kluby předhánějí ve vyjádřeních okolo termínu i voleb. Samozřejmě klasicky mediálně celou akci rozjel Jaroslav Tvrdík, který není úplně spokojený s prodloužením ligy a není spokojen ani s volbou většiny vedení LFA připadající na tento termín.

Řešení termínu ligy zde nebudu obšírněji rozebírat, protože jsem přesvědčen, že zde jde jen o pohled na možné nebezpečí vyplývající ze současné epidemiologického stavu. Jaroslav Tvrdík je na straně obezřetného přístupu k celé nemoci, kdežto František Čupr ze Sparty celou situaci zlehčuje. K tomu se dále nabalují zájmy každé ze stran a hlavním hnacím motorem pro start ligy jsou peníze od sponzorů. Plus samozřejmě další, co se snaží uždibnout kus své slávy. Fanoušci následně po sobě pokřikují převážně s tím, komu se co hodí a povětšinou se na to hlavní téma, tedy koronavirovou epidemii zapomíná. Já osobně jsem na straně obezřetného přístupu a zcela upřímně ne kvůli tomu, že jsem fanoušek Slavie. Toto onemocnění prostě beru jako velmi závažné skoro od počátku.

Sice jsem přesvědčen, že hrát nyní fotbal je příliš vysoké riziko ale taky jsem přesvědčen, že to kluby odhlasují v poměru 100% pro, 0% proti. Snad tedy alespoň po úterním grémiu budou známy veškeré odpovědi na otázky týkající se testů hráčů, možné karantény týmů a následné dohrávky apod. Dnes je pondělí a my fanoušci, nevíme zhola nic. Nemůže se tedy nikdo divit, že nejsme spokojeni s tímto informačním servisem, ze strany LFA. Fanoušci jsou nedílnou součástí fotbalu a toto „jednání“ je dle mého výsměchem všem fotbalovým fandům. Ano i těm sparťanským, kteří se přiklánějí k jakémukoli názoru, hlavně že není souhlasný se Slavií.

Dalším důležitým krokem na zítřejším ligovém grémiu bude volba nového vedení. Už nyní ale víme, že se žádná změna konat nebude.

Dušanovi Svobodovi nelze upřít obrovský kus práce při zakládání LFA a převodu lig z FAČR pod křídla LFA. Taky je určitě člověkem velmi schopným a odolným, takový hromosvod všeho špatného jako je předseda LFA nemůže dělat každý. Ta osobnost musí být velmi silná a to Dušan Svoboda rozhodně je. Je ale nyní na pováženou zda by se LFA neměla posunout někam dál. Nejsem si úplně jist zda Dušan Svoboda má vůbec zájem asociaci někam posunout nebo mu současný stav vyhovuje.

Předpokládám také, že větší část klubů je se současnou situací spokojena, jinak si nedokážu vysvětlit to ticho. Ve své podstatě mimo vyjádření příbramského šéfa Starky a zlínského Zděňka Grygery jsem nezaznamenal nějakou nespokojenost či vůbec nějaký názor. Dnes ještě velmi rychle přispěchal na pomoc šéf Boleslavi Dufek. Jedinou malou pozitivní indícií může být proběhlé jednání moravských klubů nezávisle na LFA, když kluby nedokázal nikdo jiný svolat. Stanovy LFA sice umožňují i hlasování per rollam ale to asi nebylo třeba, jen nechápu proč za celou dobu neuskutečnil ligový výbor alespoň informační online hovor s členy „LFA“ s prezentací k věřejnosti. Možná by potom Jaroslav Tvrdík nemusel tolik čeřit hodně stojaté vody českého fotbalu.

Zásadním problémem ale jistě je, že LFA má sice několik zaměstnanců, které platí nicméně vedení, tedy hlavně ligový výbor jsou funkce bezplatné. Odměňování členů výkonného výboru i kontrolního výboru je dle stanov možné: „…a to zejména v případě mimořádného nasazení člena orgánu v rámci výkonu jeho funkce nebo přínosu činnosti člena orgánu pro sdružení a pokud to finanční situace sdružení umožňuje.“ To ale asi není úplně správný systém odměňování. Navíc pokud by LFA začalo svého šéfa platit a on se tím dostal do zaměstnaneckého poměru, dostal by se do křížku s ustanovením stanov:

článek XIV. stanov, „Profesionální aparát“

Proto aktuálně není možné aby vedení LFA bylo placené a tedy mohl funkci například předsedy vykonávat „nezávislý“ člověk.

Ač samozřejmě píšu čistě můj názor, že by šéfem LFA měl být alespoň částečně nezávislý člověk a placený z peněz sdružení, tak prvotní idea při zakládání LFA byla zcela opačná. Kluby se chtěli vymanit z „nezávislého“ FAČR a řešit si vše sami. Myslím si, že ta správná cesta je někde mezi.

Určitě je správné, zastavit se nad postojem Slavie, jak ho prezentuje Jaroslav Tvrdík. Pokud jde o nezávislost předsedy a jeho zaměstnanecký poměr vůči LFA je nejspíše shodný s mým názorem. Ale aby se toto uskutečnilo je nutné změnit stanovy LFA. A proto bude nutné sehnat podporu, což není jednoduché. Každý totiž ihned přiběhne s očerněním druhé strany a zmínění „kalkulu“.

Další žádostí Jaroslava Tvrdíka je odložení volby do orgánů LFA. Aby někdo mohl kandidovat proti Dušanu Svobodovi je potřeba ne tří a ani šesti měsíční odklad ale je nutné pracovat několik let. Jestli někdo chce provést tak zásadní změnu, je potřeba s ostatními kluby komunikovat průběžně a vytvořit aktivní opozici. Takže úkol pro Slavii je jasný. Sehnat někoho koho by mohli kluby podporovat a kdo se LFA bude věnovat prakticky denně. A taky se dostávám někde na začátek. Je opravdu tolik klubů nespokojeno, že budou podporovat změnu?

Pokud by se jednalo o osobu z aktuálního sdružení, bude mu stát za to házet v mezičase, někomu z vedení klacky pod nohy během výkonu své funkce? Pokud by se jednalo o novou osobu kdo ji bude platit aby se mohl věnovat LFA, Slavia? Tím by se dostala do stejné situace jakou nyní kritizuje, bude mít na sobě závislou osobu, kterou se snaží protlačit.

Dle mého se jedná o skoro neřešitelnou situaci. Je nutné komunikovat s kluby douhodobě a navrhovat přijatelná řešení a hlavně návrhy. A dokud se nenajde způsob, jak napumpovat do ligy více peněz skrze televizní práva vždycky bude „opozice“ tahat za kratší konec. Protože můžeme si povídat co chceme, ale na peníze uslyší 80% klubů. A peníze klubům Dušan Svoboda zajistil, i když víme, že to bylo řešení stylem „vlk se nažral ale koza zůstala celá“. A opětovně se můžeme vrátit do doby kdy se o prodloužení televizních práv jednalo a Jaroslav Tvrdík sliboval větší peníze. Nakonec ale nepřinesl žádné konkrétní řešení. Nevyčítám mu to ale kluby si to pamatují a velmi rádi si o tom zašpásují.

A co fanoušci? Ti jsou až na třetí, možná čtvrté koleji. Ani jeden klub či vedení LFA se blíže nezmiňuje o fanoušcích. Nesnaží se komunikovat směrem k fanouškům a řeší jen své peníze a své zájmy. Začnou ligu bez fanoušků a to bude hodně smutná podívaná. Chápu, že potřebují peníze od sponzorů ale na fanoušky by mohli myslet také.

Krátké zamyšlení: Jestli se schválí limit 500 osob na zápas, nejspíše dojde jen na sponzory (s tím osobně souhlasím). Ale komunikuje někdo s Ministerstvem zdravotnictví či hygieniky o tom jak to na fotbale vypadá a může vypadat. Je jasné že limit 500 osob je dán na jedno konkrétní místo ale přitom snad všechny stadiony mají několik rozdělených tribun a samostatný hostující sektor. Určitě by nebyl problém tyto skupiny rozdělit ve svém příchodu či odchodu a zajistit tím větší množství lidí na stadionu. Vždyť nyní hostující fanoušci taky chodí mimo domácí s tím, že čekají na vhodnou dobu odchodu.

A co novináři? Jsem dost často kritický k panu Mádlovi ale dnes jsem ho musel pochválit za jeho glosář. Velmi odpovědně popsal stav okolo epidemie a spojených rizik, zkritizoval velmi trefně přístup Dušana Svobody. Na druhou stranu jede „propaganda“ ze strany deníku Sport, která je zřejmá zvýšenou aktivitou Lukáše Tomka. Ať se na mně pan Tomek nezlobí ale jestli někdo píše o kalkulu tak to zatím vypadá, že kalkul zde má Daniel Křetínský, který jej naplňuje skrze pana Tomka a pomocí Dušana Svobody. Ale já ho chápu, deváté místo není pro Spartu odpovídající.

A co hráči? Těch je mi upřímně líto. Na jednu stranu jim jde o celkem zásadní peníze, protože v některých klubech se dohodli na snížení platu až o 30% a to prosím ze základu! Samozřejmě nemají ani výkonnostní bonusy takže snížení pro mnoho z nich je dost zásadní. Proto je jejich zájmem hrát i přes zdravotní rizika. A jít proti zaměstnavateli, tedy klubu taky jen tak nemohou.

A pro pana Svobodu mám jeden vzkaz. Zkuste trochu více komunikovat nejen ke klubům ale i k fanouškům. A nejen reagovat na kritiku. Myslím, že bychom si ušetřili mnoho zbytečných debat.

Takže zítra se nic nezmění a pojedeme dál. A já říkám, bohužel, hlavně pro fanoušky.

David Ocetník

foto: ihned.cz

twitterredditpinterestby feather

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..