Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Výjezd Kluž

David Ocetník 0

Last updated on 22. 8. 2019

twitterredditpinterestby feather

To, na co se slávistická obec těšila od konce ligy, se naplnilo. Bylo 5. 8. 2019 a přišel čas losování vysněného playoff Ligy mistrů. Těsně před rozlosováním probíhají na diskuzních skupinách naší odbočky neutuchající diskuze, jakou dvojici nám osudí čtvrtého předkola přinese. Dáváme poslední hlasování, které končí remízou. Pro Dinamo s Ferencvároší a Celtic s Kluží je shodně 42 % členů naší skupiny AREA 114.  Po dvanácté hodině nám Michael Heselschwerdt nalosuje dvojici Celticu s Kluží. V tu chvíli naše výjezdová část rozjela svoje mobily, notebooky a začala sjíždět veškeré známé i neznámé stránky, aby si připravila přepravní varianty své cesty. Los vyvolal lehké pozdvižení, každý v losu viděl jiná pozitiva a negativa. Někdo to viděl jako možnost podívat se do Skotska, popíjet lahodnou whisky, někdo cestu na vysněný stadion Celtic Park a někdo naopak vůbec nechtěl v playoff Celtic z důvodů historických vazeb přes trenéra J. W. Maddena. Nakonec temná, skeptická a reálně uvažující část poukazovala na sílu Kluže. Výsledek v tuto chvíli už znáte. V Rumunsku skončil zápas 1-1 a hosté rozhodně nebyli lepším týmem, rozhodovalo se ve Skotsku, kde po divoké přestřelce nakonec postoupila CFR Kluž.

Naše výjezdová část nezahálela a vydala se Slavii podpořit i do tohoto rumunského města.  Někdo autem, někdo letadlem, ale cíl byl stejný a to stadion Dr. Constantina Radulescu. Zde hraje náš soupeř a úřadující rumunský mistr CFR Kluž. Stadion s kapacitou 23.500 diváků se nachází nedaleko centra a je jedním ze dvou stadionů ve městě. Druhým stánkem je obří Cluj Arena pro 30.201 diváků postavená v roce 2011. Na stadionu hraje druhý tým z Kluže a to druholigová Universitatea. 

Přilétáme do Kluže v noci z neděle na pondělí z dánského Billundu (Legoland a výborný aquapark Lalandia). Pro všechny z nás to byla první návštěva Rumunska. Bereme UBER a jedeme do apartmánu, bydlíme přes booking přímo v srdci centra Kluže v apartmánu Vinodorum. Ceny jsou o dost příjemnější než by byly v Británii a to od 200 – 600 Kč za osobu/noc. Bydlení je krásně zařízené a po drobných problémech se špatnou rezervací uléháme zaslouženě do postele.

Centrum Kluže je relativně malé a tak první den volíme návštěvu Cluj Areny, kdy využíváme otevřené brány a následné prohlídky. Stadion působí opravdu mohutně a tvarově je velmi povedený. Tři věci jsou na něm ale naprosto šílené: první je stav trávníku, druhá zašlost sedaček a v neposlední řadě atletická dráha, a tak ze stadionu z roku 2011 odcházíme lehce zklamaní. Na druhou stranu, v ČR by to byl s přehledem třetí nejmodernější stadion po Edenu a Štruncových sadech. Na odpoledne máme domluven rozhovor pro Honzu Suchana z Radiožurnálu na téma koupených letenek do Skotska. Zbytek dne se už jen bezmyšlenkovitě couráme po městě, jezdíme na šlapadlech, lížeme zmrzliny a čekáme na kluky, co vyrazili z Prahy ráno autem. Skupina přijíždí kolem sedmé hodiny a tak dáváme sraz v místní pivní restauraci Klausen Pub. Padla spousta piv, a padla by i spousta dalších,  nebýt obsluhy v módu šneka. Každopádně překvapivě nikdo nepije nad své možnosti, a tak vyrážíme za hudbou na maďarský umělecký festival a posléze partu rozpouštíme.

Druhý den je den zápasu, dojíždějí zbylí slávisté osobními auty a organizovanými autobusy Odboru přátel a TS. Na srazu na náměstí se nás schází okolo 300 a jdeme pochodem na stadion. Vše probíhá bez komplikací, a tak na stadion přicházíme přibližně po deváté večer. Sektor je zaplněn cca 400 fandícími slávisty. Fotbal asi každý, kdo nebyl na místě, viděl nebo neviděl dle funkčnosti jeho O2, nebudu ho tedy popisovat.

Po zápase jsme naprosto vyřízení a pelášíme spát (zápas končil po půlnoci místního času). Brzy ráno letíme šťastni domů, s vítězstvím a reálnou nadějí do odvety.

Na zápase a výjezdu se sešlo 11 členů AREA 114 + jeden člen ve Skotsku. Nebyl to počtově žádný zázrak, ale i tak, v kontextu nižšího počtu slávistů na tomto výjezdu, jsme spokojeni.

Dále vypíši lehké postřehy:

  • centrum Kluže nabízí opravdu spoustu zajímavých restaurací a podniků. Pestrá jídla!
  • kvalita obsluhy ve mně zanechala spíš rozpaky, jejich tempo opravdu není vražedné
  • domy v Kluži pěkné, akorát asi vyhubili truhláře jako my zkoušíme hraboše. Aneb pravidlo hezký dům, hnusné dveře na každém kroku.
  • Rumuni přátelští, po zápase probíhá pár konverzací a gratulací Slavii
  • na stadionu mimo sektor hostů v dresu se šálou bezpečno, bez jakékoliv pozornosti security či policie
  • holky krásné
  • ceny jsou +/- 15 % jako u nás
  • ve městě probíhal zajímavý maďarský umělecký festival Kolozsvári Magyar Napok a kapele sZempöl Offchestra palec nahoru

Ať žije Slavie!

J.Š.

twitterredditpinterestby feather

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..