Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Únorová beseda s Jaroslavem Tvrdíkem a Tomášem Syrovátkou

David Ocetník 3
twitterredditpinterestby feather

V lednu 2016 to bylo poprvé, co se mi podařilo ukořistit Jaroslava Tvrdíka k posezení s naší odbočkou. Od té doby se víceméně pravidelně setkáváme každý půlrok. Hodnotíme uplynulé období a koukáme se do budoucna. Po celé ty roky neustále slýcháme od novinářů, lidí z fotbalu i vlastních fanoušků, jak Slavia jde do úpadku, že nebudou peníze od majitelů apod.

Pominu-li dramatičtější přechod od CEFC k CITICu a SINOBO, tak za ty čtyři roky nebyl ve Slavii žádný větší kotrmelec a ten posun nejen po sportovní stránce ale i po stránce managementu a tedy vedení klubu je obrovský. Nejen na těchto besedách toho můžeme být svědky. Je vidět, že všichni v klubu se učí a za tu krátkou dobu se stali opravdovými profesionály. Ono účastnit se všech oficialit s vedeními klubů jako je Sevilla, Chelsea, Dortmund, Inter Milán nebo Barcelona a zároveň ty zápasy pořádat vás asi jistě naučí. Vybudování muzea je obrovským plusem nejen managementu (a zde je potřeba zmínit hlavně Tomáše Syrovátku), který by dal na samostatný článek.

Ale dost chvály, pojďme k samostatnému večeru v úterý 4. 2. 2020

Akce byla tentokráte striktně pro členy AREA 114. Odbočka se nám rozrůstá a je nás již opravdu 114, ale další členové už klepou na dveře a toto číslo velmi rychle přeskočíme. Uspokojit všechny členy účastí na besedě nebylo možné a jen necelých 5 hodin stačilo k obsazení kapacity této besedy. Bohužel se na několik členů nedostalo, ale ti se zajímavosti jistě dozví na našem odbočkovém telegramu. Celá beseda trvala od 17:00 do 20:00, poté se všichni přesunuli k obrazovkám sledovat přípravný zápas Slavie v Portugalsku. Velká část členů AREA 114 sledovala utkání společně.

První dotaz se samozřejmě týkal Tomáše Součka a jeho přestupu. Jaroslav Tvrdík vyjádřil obrovskou spokojenost s realizací přestupu a pochválil i zastupující agenturu, především pana Pasku, který se choval jako opravdový profesionál. Nabídek na Tomáše bylo více, ale Tomáš upřednostňoval anglickou ligu. V posledních chvílích s finančními částkami na stole už byl Jaroslav Tvrdík jediný kdo ještě nechtěl Tomáše prodat. Díky tomu se cena dostala tam kam dostala. Je jasné, že je to obrovskou satisfakcí pro něj samotného. Spolu s prodejem Alexe Krále jde o obrovské přestupy ze Slavie, které ukážou dalším hráčům o které se bude Slavia zajímat kam se mohou dostat. Zároveň tyto přestupy zvyšují minimální cenu za kterou už v budoucnu budou hráči ze Slavie odcházet.

V rámci besedy jsem chronologicky předčítal zajímavé zápasy uplynulého roku a k nim Jaroslav Tvrdík i Tomáš Syrovátka přidávali své vzpomínky a zajímavé příběhy, které se při nich udály. Samozřejmě jsme velmi často zabředávali do aktuálního období a člověk mohl porovnávat určité situace s odstupem.

Samostatné téma byly spekulace okolo přestupů a vyjednávaných částek a s tím související novinářské informace. Jaroslav Tvrdík řekl, že už s zvykl na spekulace okolo fotbalu a že k tomu prostě patří. Ale některé informace, které zaznívají z novin, jsou dost často zkreslené a hledající spojení, která reálně nejsou. Ohledně přestupových částek jsou přesvědčení, že ceny odpovídají aktuální pozici Slavie, výkonu hráče a očekávání. Současný kádr je po zimních přestupech přesně takový, jaký si Slavia přeje – s jedinou výjimkou, kterou je Tomáš Souček. Trenér Trpišovský by si ho přál mít v kádru. Ale s ohledem na jeho pravděpodobnější odchod v létě, se klub raději snažil prodat ho již nyní v zimě, což se nakonec podařilo. Pokud by totiž Tomáš Souček zůstal i přes jaro, nebyl by v létě dostatek času zapracovat případného náhradníka za něj. Nyní s velkým bodovým odstupem v ligové tabulce z prvního místa na druhé, se může Slavie věnovat zabudování posil a souhře pro další letní pokus o Ligu mistrů. Jaroslav Tvrdík proto prosí fanoušky o trpělivost a důvěru nejen ve sportovní úsek, že změny, které se udály, jsou pro budoucnost Slavie ty pravé. Aktuálně Slavia rozmýšlí, zda ještě neuskutečnit jeden přestup do kádru vynucený zraněním Takácse. K případnému přestupu, o kterém se ještě vedení nerozhodlo, se přistupuje velmi pragmaticky a následné hodiny ukážou, zda Slavia vůbec bude chtít posílit či nikoli. Zatím je vše stále jen ve stádiu úvah.

Samozřejmě jsme se několikrát dotkli i tématu Jan Nezmar a jeho prosincový odchod z klubu. Jaroslav Tvrdík s Tomášem Syrovátkou během celého večera vyprávěli o časové náročnosti, kterou vedení klubu vyžaduje, a všech těch úkonech, které je třeba dělat během zápasů ligy a především Ligy mistrů. Jak správně řekl Tomáš Syrovátka, od pondělí do pátku chodíš do práce, aby nastal víkend a ty znovu musíš do práce, protože se hraje fotbal. Jen díky lásce k fotbalu se to dá přežít. A při zápasech dvakrát týdně je to dost intenzivní. Několik lidí z managementu odneslo uplynulý rok i zdravotně. Pokud jde o Jana Nezmara, vzhledem k jeho vytížení jak během sezóny, tak po sezóně v souvislosti s přestupy, tak není reálně schopen si najít čas a volno k odpočinku a k tomu, aby se mohl věnovat rodině. Navíc jako člen představenstva musí řešit i provozní věci v klubu, které nejsou blízké sportovní stránce. Proto Slavia chystá změny tak, aby se Jan Nezmar mohl věnovat výhradně sportovní stránce v klubu. S touto změnou souvisí i personální posílení a některé změny v odpovědnosti jednotlivých osob. Slavia bude mít navíc osobu „technického ředitele“, který bude mít na starosti dotažení přestupů a jednání o smlouvách.

Otázku majitele a jeho investic jsme také dlouze probírali. Dostalo se nám ujištění, že s majitelem není problém a většina spekulací v médiích jsou opravdu jen spekulace. S akcionářem se nyní baví o zhruba tříletém nastavení investic, rozpočtu a stabilitě klubu. Management Slavie necítí ze strany majitele jakýkoli problém, stejně jako ho necítil ani v minulosti. Navíc Slavia je prozatím dostatečně soběstačná a proto například v uplynulém roce nepotřebovala žádnou zásadní finanční investici od většinového akcionáře klubu a financovala chod klubu ze svých příjmů sama. Aktuálně navíc Slavia zažívá zvýšený zájem ze strany sponzorů a možných partnerů. Přišla řeč i na porovnání financí Sparty a Slavie, zajímavostí je, že Sparta má v účetnictví klubu i stadion, zatímco Slavia má stadion oddělený od klubu v samostatné firmě. Aktuálně je stadion vysoce ziskový.

V dotazech členů padla otázka na to, co dělá klub pro to, aby se neopakoval Tiraspol, tedy období po něm, které nakonec vedlo téměř k insolvenci klubu a byla ohrožena samotná jeho existence. Zde mluvil hlavně Tomáš Syrovátka, který řekl: „Nevím co by se muselo stát, aby se Tiraspol opakoval“. Nikdo ze současného vedení nebyl v tehdejším vedení klubu a tedy nikdo není schopen říct, co se tehdy stalo. Situace je nyní jiná především v tom, že tehdy nebyl úplně jasný majitel klubu, nikdo neznal vlastníka stadionu. Navíc příjmy z tehdejší Evropské ligy nedosahovaly takové výše, jakou Evropská liga nabízí v současnosti a samozřejmě hráčský kádr má úplně jinou – tedy značně vyšší – hodnotu než kádr tehdejší. V rámci rozpočtu je klub připraven, že se nemusí povést druhý postup do Ligy mistrů.

Slavia na jaře nehraje evropské poháry, což má částečně pozitivní stránku v tom, že nyní bude mít klub čas řešit rozvoj areálu a stadionu nejen pro fanoušky ale také pro hráče, a různé doprovodné projekty, na které při vysokém zápasovém vytížení A týmu prostě nebyl čas.

Na některé otázky se nám odpovědí nedostalo s tím, že budou tématem velké tiskové konference 13. února 2020, my už se tedy na ni moc těšíme!

Opět můžu jen poděkovat Jaroslavovi a Tomášovi za skvělý večer a otevřenost u některých témat.

Za AREA 114 sepsal David Ocetník, předseda

twitterredditpinterestby feather
  1. SEP SEP

    Děkujeme za info, pěkně jsi to napsal,ŠOHAJU !!!

  2. Josef Jirkovsky Josef Jirkovsky

    Prima zpráva,jsem na vás hrdý.Díky.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..