Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Myšlenka Slavie je na cestě do Francie!

Scavatore 4
twitterredditpinterestby feather

Do naší odbočky přišla ke konci července zpráva od tří francouzských fanoušků, kteří píší pro web www.footballski.fr, který je věnován fotbalu ve východní (tzn. i střední) Evropě. Obsahem zprávy bylo jediné – chtěli navštívit utkání Slavie proti Liberci a najít někoho, kdo by jim mohl něco říci o historii naší Slavie.

Tímto milým úkolem jsem byl pověřen já a naše vycházka byla naplánována na pondělí po zápase. S Francouzi jsem se sešel již o den dřív, v den zápasu, v Edenu. Na první pohled nenápadná trojice, která však doslova oplývala znalostmi fotbalového prostředí nejen u nás, ale i v Rusku, Chorvatsku, a dalších (jiho)východních zemích.

V den zápasu samozřejmě na historii nebyl moc čas, zaprvé jsem chtěl pomáhat s choreem a nemohl se tak věnovat této vzácné návštěvě plně a zadruhé zápas jako takový, byl i pro ně zajímavější. Před zápasem proběhla diskuze o sestavě, padla i otázka na Mičolu, jelikož jeden z fanoušků pochází z Brestu, a i některé další hráče, kteří měli francouzskou minulost a objevili se ve Slavii v posledních letech.

Křemencárna

Po zápase jsem se ještě na chvíli setkali u fanshopu a měli tak možnost prodiskutovat ještě v čerstvé paměti uloženou atmosféru na zápase. Myslím, že všichni tři byli více než spokojeni s prezentací Tribuny Sever. Možná bych se v tomto spojení nebránil ani slovu „unešení“. Choreo jim přišlo parádní a byl to pro ně i velký zážitek, protože nikdy v životě choreo nedrželi. Ve Francii se chorea nedělají tak často (dle jejich slov), a tak i když pravidelně navštěvují zápasy svých klubů, neměli ještě příležitost přímo něco držet v ruce. Jediné zklamání, které jsem zaznamenal, bylo z počtu lidí na stadionu, ale to není jen problém Slavie, ale i všech ostatních českých klubů, čehož si návštěvníci byli dobře vědomi, protože o den dříve navštívili další dvě utkání – jedno na letné a druhé na Julisce. Na moji otázku, kde se jim líbilo nejvíce (pozor ta otázka je past!:)), odpověděli zcela jasně, že na Slavii. Po nákupu suvenýrů jsme se rozešli s tím, že si zítra uděláme malý vlastivědný výlet, který věnujeme historii Slavie.

U Karla IV

V pondělí kolem čtvrté hodiny jsme se tedy sešli na Karlově náměstí. Plán byl projít stejný okruh jako jsme prošli při nedávné slávistické vycházce o níž jsme psali zde. Trasa tedy vedla okolo bývalé kavárny U Karla IV., ke Křemencárně s malou zastávkou U Fleků, kde jsme si popovídali o založení Hajduku Split. Pak jsme vyrazili na pivo k Brejškům, kde probíhala i výroční schůze naší odbočky. Tam jsme však narazili na privátní akci, tedy jsme si nemohli dát pivo, ale bylo nám dovoleno alespoň nakouknout dovnitř a podívat se tak na místo, kde vzniklo SKS. Na pivo jsme pak vyrazili do Literární kavárny Řetězová s malou odbočkou do Jilské ulice, kde se nachází památná budova vzniku fotbalové odbočky SKS v roce 1896.

Nad pivem jsme už neřešili tolik historii klubu, ale spíš aktuální problémy. Nemohli jsme se nedotknout insolvenčního řízení a debatovali jsme o tom, co by to pro klub a fanoušky znamenalo. Debata byla o to lepší, že jsme měli možnost celý den objevovat hodnoty Slavie, které počínají literárním klubem a tedy češtinou, až po propagaci české myšlenky, sportu a posléze i pevného sepnutí klubu a fanoušků díky Odboru přátel.

Dalšími tématy pak samozřejmě byly i neduhy české ligy. Na některé otázky dodnes nemám odpověď. Například jak je možné, že p. Pelta vlastní fotbalový klub a zároveň je předsedou FAČR? Jak je možné, že je u vás rozdáno tak málo žlutých karet (otázka byla položena v kontextu utkání Dukla vs. Plzeň)? Znovu jsme se dotkli počtu lidí na stadionech a pátrali společně po důvodech proč tomu tak je. Zabrousili jsme i do toho, co to znamená rivalita mezi Slavií a spartou a dostal jsem otázku, jestli budu ve středu fandit CSKA anebo právě českému klubu. No a v neposlední řadě se objevila i otázka, jestli jsou naši ultras spíše levicoví nebo pravicoví. I přes řadu otázek jsem byl neustále překvapován tím, kolik toho o českém prostředí vědí.

Výsledek? V pondělí jsme spolu strávili sedm hodin chůzí po Praze či sezením u piva a mohli tak porovnávat stav našeho fotbalu a fotbalu ve Slavii se stavem různých zahraničních lig a klubů. Nemůžu říct žádné závěry, na některé otázky neexistuje odpověď. Jedno ale je jisté – Slavia je idea, která dokáže ohromit lidi v jakémkoli věku, z jakékoli země. A já sám za sebe jsem velmi rád, že jsem mohl Damiena, Antoina a Adriena potkat a dát jim kus odkazu naší Slavie, který mohou šířit dále. Ať už prostřednictvím jejich webu anebo vyprávěním.

A na závěr to nejdůležitější – myslím, že teď se nacházíme v té správné části textu, abych poděkoval panu Pomikalovi za jeho inspirativní vycházky a slavistické pražské okruhy. Bez něj, bez jeho znalostí a bez jeho materiálů, bych nemohl udělat nic z toho, co jsem s těmito třemi Francouzi zažil. On je mojí inspirací k tomu, aby slávistická myšlenka mohla být šířena dále. Děkuji mu za to.

twitterredditpinterestby feather
    • leoneig leoneig

      Super, že jsi je takto provedl a nechal je nadýchat našeho červenobílého vzduchu.

  1. vojta66 vojta66

    Tak tohle mě skoro dojalo, parádní počin @scavatore !

  2. […] Hned na tom prvním jsem se za odbočku setkal s několika Francouzi, které jsem provedl Prahou a ukázal jim slávistickou historii. Nakonec jsme skončili na pivu v Literární kavárně v Řetězové ulici a diskutovali. Zejména o tom, že největší problém Slavie je její stávající majitel. A že by bylo skvělé, kdyby se změnil. Vznikl z toho pěkný článek, který si můžete přečíst zde. […]

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..