Změna formátu ligy

     
twittergoogle_plusredditpinterestby feather

V poslední době jsou velmi diskutované uvažované změny formátu ligy. Rozhodně vítám úvahy, jak soutěž zlepšit, zatraktivnit. Není důvod lpět na starých pořádcích jen ze zvyku. Více zápasů určitě kalendář zvládne, více těžkých zápasů naše týmy jedině otuží. 

Rozhodně bych ale nehledal změny za každou cenu. Systém musí dávat smysl, nemá být otázkou kompromisů, ale nejlepším řešením. Bohužel nynější návrhy ve mně důvěru nevzbuzují. 

Nejčastěji skloňovanou změnou je nadstavba 6-4-6. Rozhodně by vypadalo zajímavě vidět boje o titul nebo záchranu v této nadstavbě. Bohužel nenabízí férové zápasy doma venku, protože by bylo zápasů moc – 10 navíc je nereálné. Nedovedu si představit, že se bude rozhodovat o titulu a k dispozici máme například jen souboj se Spartou na Letné a s Viktorkou v Plzni. Ať je to jak chce, nejférovější podmínky jsou podmínky stejné. A logicky by někdo měl lepší a jiný horší. Navíc změna by měla přinést nejvíc fanouškům. A fanoušci si nejtěžší zápasy nejvíc užijí doma. Řešení tedy polovičaté. 

A to nezmiňuji nejzásadnější problém – střední část. Pokud není o co hrát, zajímavé to nebude ani pro hráče, ani pro fanoušky, ani pro kluby. Když se ale bude hrát o místo v EL, opět přicházíme o férovost. Když vezmu aktuální tabulku a představím si, že takhle bude vypadat dvě kola před koncem, bylo by zajímavé sledovat souboj o sedmé místo. Dost pravděpodobně by se do něj zapojily i Teplice, které ze šestého místa mají jen minimální šanci proti silným soupeřům v nadstavbě stáhnout ztrátu na čtvrté místo, kdežto ze sedmého by měly celkem slušnou šanci. A sledovat takový souboj Karviné a Teplic o sedmé místo, to bych vážně nechtěl. 

 

Druhá zásadní nevýhoda systému je v tom, že si tým po dlouhodobé soutěži vybojuje čtvrté místo, ale musí pak obhajovat právo startu v pohárech se sedmým. S týmem který o toto umístěním bojoval se slabšími celky. Aby šel do poháru sedmý, to prostě není fér proti čtvrtému. A to nemluvím například o pátém týmu – v dlouhodobé soutěži skončil nad sedmým, v nadstavbě hájil místo proti nejlepším v lize, ale má smůlu. Měl skončit sedmý, měl by to snazší. 

Myšlenka sportu je postavená na jednoduchém pravidlu – chtít vyhrát, chtít být nejlepší. Jakýkoliv systém, který dává výhodu týmu, který skončí níž než jiný tým, je prostě neférový a proti hlavní myšlence sportu. To je pro mě dostatečný důvod, proč tento formát není správný. 

Další možností je nehrát střed vůbec, prostě ukončit sezonu. Za mě by to byla pro tyto týmy škoda. 

Abych jen nekritizoval, nabízím vlastní řešení. Formát ligy bych nechal beze změny, změnil bych formát poháru. V něm je o motivaci postaráno, vítěz má automaticky místo v EL. Od posledních 16 týmu by týmy mohly být rozděleny do čtyř skupin po čtyřech se zápasy každý s každým. Postup pro první dva, jak to známe z evropských poháru, stejně tak další vyřazovací fáze hraná na dvě utkání, finále na jedno. Celý systém přidá několik toužených zápasů, celkově však ne příliš, aby to bylo zatěžující. Pro zvládnutí termínů se dá část skupiny odehrát na podzim. Nejlepší týmy odehrají osm a deset zápasů, finalisté jedenáct. Ve stávajícím poháru finalisté odehráli pět zápasů, rozdíl tedy ideální. 

Výhodou by byl systém bez kompromisů, více zápasů, možnost pro více týmů zahrát si v tom zajímavém pohárovém způsobu, do kterého se většina nedostane. Pro týmy hrající poháry pravidelně forma tréninku na poháry. Výše zmíněná motivace opět bez kompromisů. 

Nevýhodu vidím snad jen v možnosti, že se nějaký prvoligový tým mezi posledních šestnáct nedostane. Co se dá dělat, je to sport.

Možná nabídnete další nevýhody, které nenacházím. Věřím však, že by tenhle systém táhl. Mě by rozhodně bavil!

twittergoogle_plusredditpinterestby feather

7 thoughts on “Změna formátu ligy

 1. Michal Trávníček

  Nesouhlasím, pohár už nyní nikoho nezajímá a jen by mohlo přibýt utkání o ničem. Už nyní do pohárů spousta týmů nasazuje sestavu náhradníků. Navíc pro slabší týmy by ještě klesla naděje na úspěch v poháru. Už vidím, jak se týmy, které budou mít kupříkladu po třech kolech nulu přetrhnou a budou tam stavět vůbec ty náhradníky. Za mě jednoznačně nesouhlas.

  Reply
  1. nonick Post author

   Stejné argumenty přece platí i pro nadstavbu. Nikdy nevymyslíš systém, který dá reálnou šanci pro všech 16 týmů na úspěch. Ona se v nadstavbě taky půlka ligy nepřetrhne, protože už nebude o co hrát.

   Reply
   1. Travinho

    Navíc týmy, které by vyfuněly v poháru by získaly výhodu, že by měly volnější program. Prestiž poháru rozhodně nezlepšíme tím, že budeme měnit jeho systém.

    Reply
  2. David Ocetník

   jestli chceme zvýšit prestiž ligy tak musíme zvýšit prestiž i poháru a ruku v ruce i druhé ligy.

   Reply
 2. Mirek Bouda

  Neni lepší rozdělit ligu po 30 kolech na sudy a lichy, at si to dají každý s každým tzn. 7 zápasů navíc.Doma by hrál lepší ze vzájemných zápasů.

  Reply
  1. David Ocetník

   jako, že by se utkal první se sedmým, nebo první s třetím? Docela masakr, když se teď podíváš na rozdíl mezi třeba 5 a 7, tedy Boleslav vs Karviná.

   Reply
 3. Mirek Bouda

  Prostě vsechny sudy se vsemi sudymi a vsechny lichy se vsemi lichymi.Nejenom 1.s 3.ale i 1.s 15.,13.,atd.

  Reply

Napsat komentář