Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Slávistická vycházka na Letnou, uctění památky Oty Hemeleho

Scavatore 0
twitterredditpinterestby feather

WP_20160124_13_06_59_Pro_LIU kostela sv. Antonína na Strossmayerově náměstí se v neděli 24.1. ve 13:00 sešlo skoro na tři desítky slávistů. Na tomto, pravda, nepřátelském území, šli pod záštitou Odboru přátel a vedením profesorů Pomikala s Donnerem obdivovat svou více než staletou historii červenobílé obce. Vyzbrojeni kulichy, šálami a někteří i celými slávistickými soupravy, vydali se na trasu jedné z připravených slávistický vycházek. Tentokrát té, která vede k místu, kde stával náš první stadion. Tedy na Letnou.

WP_20160124_13_09_07_Pro_LI

Na začátek je nutno podotknout, že tam, kde nyní stojí vysoká zástavba, byla kdysi dávno pražská periferie s mnoha sportovišti. Hned na začátku naší cesty jsme se nacházeli v místě, kde stával cyklodrážní stadion, kde první slávisté organizovali cyklistické závody. Mezi organizátory již byli i první fotbalisté. Například Karel Freja zde zvonil na zvonec, kterým se ohlašuje poslední kolo závodu. Ze Strossmayerova náměstí, jsme začali stoupat podél hrany letenské pláně, a tak když jsme minuli kostel sv. Klimenta a několik budov, otevřel se nám skvostný výhled na pražské Staré a Nové město, Žižkov a v neposlední řadě i zbouranou hokejovou halu Štvanice, který byla první svého druhu v Praze (tedy asi i v Čechách). Tato dřevěná hala, kterou si ze svých bruslařských zážitků pamatuje i leckdo z nás, během svého života hostila i slávistické hokejisty. Dnes však zmizela do propadliště dějin. Na druhé straně od vyhlídky se nachází pavilon z výstavy Expo v roce 58, dnes je v něm fajn kavárna a svým neobvyklým tvarem přitahuje oči všech kolemjdoucích.

O trošku dále jsme již vstoupili na letenskou pláň a měli možnost obdivovat poslední zbytky dávné lanové dráhy/eskalátoru, který vedl od vody směrem vzhůru. Byla to vůbec první lanová dráha v Praze a na Letné na ní navazovala i první elektrická tramvaj, která Pražany dovezla až do Stromovky. Obecně je na Letné mnoho zbytků technických divů. Například i první kolotoč.

Od těchto historických kratochvílí jsme se však vrátili zpět ke Slavii. V ulici Dobrovského 14 se nachází dům, kde bydlel J. W. Madden. První slávistický trenér. Velká pražská osobnost, ras, masér, otec, fotbalista a především gentleman. Je ovšem možné, že bydlel v č. p. 12. Protože místní domy procházely za ta léta jistou číselnou manipulací, je to dnes těžké určit přesně. Musíme se holt někoho zeptat a dopátrat se.

WP_20160124_14_04_35_Pro_LIA po této zastávce nám již nic nebránilo vydat se k místu, kde stával rohový praporek našeho svatostánku. To místo není nijak označeno, je kousek za ministerstvem vnitra a nemáme ho určené přesně (sháníme geodeta!). Máme však obrovské množství obrazového materiálu, kde si můžeme prohlédnout a následně v prostoru představit jak to vše vypadalo. Je převelikou škodou, že tu dnes nestojí plánovaný stadion z třicátých let. Rivalita s naším soupeřem, který byl doslova přes ulici, by byla o to větší a hezčí.

Ze vzpomínek na stadion a z let prvorepublikových a těsně poválečných, jsme se přesunuli do doby nedávno zmizelé. V kolumbáriu církve husitské, jsme si připomněli významného fotbalistu a později i předsedu OP, Otu Hemeleho, který by se 22. 1. 2016 dožil 90 let a kterému Slavia zejména v letech devadesátých vděčí za mnohé. Čest jeho památce.

Doufáme, že na další díl slávistických vycházek dorazíte i vy. Bude se odehrávat zřejmě na Vinohradech a bude minimálně stejně výživný jako tento. A stejně jako dnes je možné, že po vycházce skončíme v nejbližší hospůdce na pivo a přátelské rozebrání detailů, které jsme si nestihli říct při cestě. Z naší odbočky byla účast nemalá. @ocetnik +2, @jsoucek45, @thorklaer s modelkou, o níž tvrdil, že je to přítelkyně, a krysou, o které říkal, že je čivava, @zekon1 +1 a @scavatore

twitterredditpinterestby feather

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..